Gyepek vízellátása
Legyen frissen, kertépítés után telepített gyepszőnyeg vagy vetett fű vagy már beállt, meglévő fű az öntözés elengedhetetlen. Kerttulajdonosoktól többször kaptuk meg a kérdést mikor locsoljam és meddig locsoljam?
Arra a kérdésre hogy mikor locsoljunk egyszerűbb felelni. Általánosságban elmondható hogy a korareggeli órákban a leghatékonyabb az öntözés ezt követi a koraesti locsolás. Hajnalban a kijuttatott víz még nagyobb mennyiségben lejut a gyökérrétegbe mivel ilyenkor még nincs akkora hőség ami fokozott párolgást eredményezne a talajtól. A gombás betegségek is jellemzően ritkábban alakulnak ki ha a kijuttatott víz még a relatíve hűvösebb időpontokban elszívódnak a talajban. Hasonlóan működik az esti locsolás is. Tapasztalataink szerint hajnali 5 és 6 között illetve este 8 és 9 közötti időtartományban célszerű végezni az öntözést.
A mennyit locsoljak kérdést már bonyolultabb megválaszolni. Általánosságban elmondhatjuk hogy a gyepes felületek napi 3-5 mm csapadékot igényelnek. Ez a mennyiség azonban nem biztos hogy megfelelő egy nagyobb vízáteresztőképességgel rendelkező talajon (ilyenek a homokos talajok). Ellenkező esetben lehet, hogy túl sok egy jóval kötöttebb talajon (például agyagos területen). Figyelembe kell venni hogy milyen szórófejeket használunk a területen. A nagyobb (rotoros) szórófejek nagy mennyiségben juttatják ki a vizet, míg a kisebb (MProtator vagy spray) szórófejek kevesebb vizet juttatnak ki. Ebből adódik hogy az előbbieket elég rövidebb, az utóbbiakat hosszabb ideig üzemeltetni.
Például, ha egy 100m2-es területre szeretnénk kijuttatni vizet 3mm vastagságban akkor 0,3m3 vizet fogunk kilocsolni.
100m2 x 0,003m=0,3m3 = 300l
A területünkön lévő szórófejek vízkibocsátása (egykörös rendszernél) percenként legyen 15 l/perc. Így 300 liter/ 15liter/perc = 20 perc. Így az öntözési időnk 20 perc lesz a területre. Ez egy normál talajra számolva így számítandó, ezt befolyásolja a már említett vízáteresztőképesség.
Végeredményben elmondhatjuk, hogy a kezdeti öntözési idő meghatározása után nagy figyelmet kell még fordítani hogy a terület hogyan használja fel a kijuttatott vízmennyiséget és ehhez mérten módosítani az öntözési időkön.